Изписват я от "Пирогов" на 7-ия ден - прави вече кълбо и мост.
Втори етап на уникалната операция на малката Мерал направиха двама известни лекари на "Пирогов" - проф. Росен Дребов – началник на детската хирургия, и д-р Атанас Кацаров – началник на детската травматология, съобщиха от университетската спешна болница.
Детето има синдром на Жун – рядко генетично заболяване, гръдният кош спира да расте и придобива формата на камбана. Ребрата не растат навън, а неправилно – навътре, и притискат белия дроб и сърцето, а това пречи на дишането. Три от всеки 4 деца със синдрома умират до втората година от раждането си заради дихателна недостатъчност.
При първата операция през 2015 г. разтегнахме с пластина едната половина на гръдния кош, сега направихме същото и с втората половина. На седмия ден от операцията изписваме детето в отлично състояние - то вече си играе, скача и се премята като всяко друго на неговата възраст, обясни за "24 часа" проф. Дребов.
Мерал беше оперирана от пироговските лекари през юни м.г. Тогава д-р Кацаров и проф. Дребов извършиха уникалната за цял свят операция, при която поставиха 2 титаниеви пластини. С тях разшириха гръдния кош във форма на корона и зададоха нова, по-широка форма.
Родителите разказали на лекарите, че Мерал не само се премята, а и прави кълба и мост. Историята на семейството е като от роман. Допреди година никой не давал надежди, че момиченцето ще оживее, а да се движи или играе и дума не е ставало. Когато Мерал е на 3 месеца става ясно, че има проблем.
Бащата получава съвет „Бягай оттук, няма кой да помогне” и тъй като семейството вече е изгубило едно дете заради същия синдром, уплашено, хуква да търси помощв Турция и Австрия. Там обаче такива случаи не са оперирали и родителите се връщат в България. Гледат репортаж по телевизията за уникална операция на дете от екип начело с проф. Дребов и д-р Кацаров и решава да заведе детето на консултация в „Пирогов”. Няколко месеца по-късно лекарите поставят титаниевите пластини, които плаща Фонда за лечение на деца.
Честота на синдрома е 1 на 150 хиляди души по американски данни. Такава операция не е правена в света. При подобни случаи на тежки увреждания на гръдния кош се знае за извършени операции от колеги в Сиатъл, обясни проф. Дребов. В чужбина обаче използвали методи с разместване на ребра или разцепване на гръдната кост. Докато пироговските лекари използват изключително щадяща техника. Затова и детето е жизнено и физически активно дни след хирургическата намеса.
На въпроса на вестника дали уникалните операции носят на екипа допълнителни доходи, проф. Дребов отговаря: "Допълнителното възнаграждение ми е, че ми олеква на сърцето. Иначе заплатата си ми е все една и съща."
Hiç yorum yok:
Write yorum